Wersje językowe
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Hurtownia wiedzy

                                              PRZYDATNE LINKI:

Wywiad z właścicielem AntCenter:

http://zwierzakwdomu.pl/mrowki-w-domu-zamiast-psa-czemu-nie/

 

                 

                      25 Niesamowitych faktów o mrówkach

Zapewne wiesz, że mrówki mogą podnosić i przenosić przedmioty wielokrotnie cięższe niż one same lub skutecznie współpracować w ramach swoich kolonii, ale w rzeczywistości, istnieje wiele bardziej zadziwiających ciekawostek na temat tych maleńkich stworzeń. Od bycia najsprytniejszymi owadami na świecie do posiadania zdolności zniewalania innych mrówek - oto 25 niesamowitych faktów na temat mrówek, których prawdopodobnie nie znaliście:

25. Mrówki wyewoluowały z oso podobnych przodków w połowie Kredy, między 110 a 130 milionów lat temu. Oznacza to, że są tak stare jak dinozaury, ale w przeciwieństwie do nich, mrówkom udało się przeżyć.

24. Kolonie mrówek różnią się wielkością. Podczas gdy niektóre kolonie składają się z zaledwie kilku dziesiątek osobników, inne mogą być utworzone z milionów mrówek.

23. Mrówki zasiedliły prawie każdy ląd na naszej planecie- wyjątkiem jest Antarktyda, Arktyka i kilka wysp.

22. Istnieje ponad 12.000 znanych gatunków mrówek różniących się kształtem, kolorem i wielkością.

21. Termity są często błędnie uważane za mrówki, ale w rzeczywistości należą one do rzędu Isoptera (równoskrzydłe owady dorosłe) i jest im bliżej do karaluchów niż do mrówek.

20. Niektóre badania naukowe sugerują, że istnieje około 10.000.000.000.000.000 mrówek żyjących na Ziemi w danym momencie. Szacuje się, że mrówki stanowią około 15-20% całkowitej naziemnej biomasy zwierzęcej, która przekracza wartość kręgowców.

19. Królowe mrówek mogą żyć do 30 lat, co wynosi około 100 razy dłużej niż samotne owady o podobnej wielkości. Robotnice żyją od 1 do 3 lat.

18. Mrówki mogą "zniewolić" osobników innych gatunków mrówek, utrzymując je w niewoli i zmuszając do pracy dla danej kolonii.

17. Największe kolonie mrówek są nazywane "superkoloniami". Tworzą gigantyczne „wzgórza” mrówek i liczą tysiące mil długości. Największa superkolonia pokrywa ponad 3700 mil i składa się z ponad miliarda mrówek.

16. Paraponera clavata, gatunek mrówek powszechnie znany jako „bullet ant” ( ang. Bullet- pocisk). Ukąszenie tego niewielkiego mniej więcej 2 centymetrowego owada boli na poziomie porównywalnym do postrzału, a ból nie ustępuje co najmniej przez 24 godziny.

15. Mrówki są znane z tego, że mogą podnosić i przenosić przedmioty około 50 razy większe od ich własnej masy ciała. Ostatnie badania naukowe The Ohio State University sugerują, że może to być wartość nawet do 5000 razy ich masy ciała, co jest naprawdę niewiarygodne.

14. Mrówki mają oczy złożone z wielu maleńkich soczewek połączonych razem. Są dobre dla wykrywania ruchu, ale nie oferują wysokiej rozdzielczości obrazu.

13. Mrówki nie tylko są dobre w podnoszeniu ciężarów, są one również dobrymi biegaczami - mogą biegać 3 cale na sekundę. Jeśli człowiek mógłby biegać tak szybko jak mrówka, byłby w stanie przebiec 34 mil na godzinę.

12. Będąc posiadaczem 250.000 komórek mózgowych w malutkiej głowie- mrówka jest uważana za najmądrzejszy owad.

11. Mrówki nie mają uszów, ale „słyszą” przez drgania gruntu, za pomocą specjalnych czujek na nogach i na kolanach.

10. Każda kolonia mrówek ma swój własny, charakterystyczny zapach. Dlatego intruzi mogą zostać natychmiast rozpoznani.

9. Jedynym obowiązkiem królowej mrówek jest złożenie jaj. Następnie jajami zajmują się robotnice, które przemieszczają je w głąb gniazda w celu ochrony przed zimnem nocy.

8. Niektóre gatunki (takie jak mrówki wojskowe- Eciton) są koczownicze -żyją w tym samym miejscu tylko w krótkim czasie, a następnie, pakują swoje jedzenie, jaja, larwy i królową i przemieszczają się dalej.

7. Mrówki mogą hodować i pielęgnować grzyby oraz przenosić je nie tylko w ramach poszczególnych gatunków, ale także w ramach innych gatunków hodujących grzyby.

6. Ukąszenie „Bullet Ant” jest uważane za najbardziej bolesne, natomiast ukąszenie przez Myrmecia pilosula może być nawet śmiertelne.

5. Mrówki mogą być jedynymi stworzeniami (z wyjątkiem ssaków), które mogą uczyć się interaktywnie. Zostały odnotowane przypadki furażerujących mrówek („ liderów”) prowadzących swoich „podopiecznych” do nowo odkrytej żywności. Podopieczny zyskiwał wiedzę od opiekuna, a lider był wrażliwy na postępy podopiecznego i zwolniał, gdy podopieczny się opóźniał.

4. ANTQUARIUM (akwarium dla mrówek) - specjalny pojemnik do przechowywania mrówek jako zwierzęta domowe, sprzedawany na całym świecie, został pierwotnie opracowany przez NASA w celu badania zwierząt w przestrzeni.

3. Oprócz regularnych sposobów znalezienia drogi powrotnej z żerowania takich jak orientacja wzrokowa lub czułki, niektóre gatunki mrówek są nawet w stanie wykorzystać pole magnetyczne Ziemi w celach nawigacji.

2. Mrówki są zdolne do szerokiego zakresu ruchów, takich jak skoki, szybowanie lub rafting. Niektóre gatunki są również godne uwagi ze względu na ich zdolność do tworzenia żywych łańcuchów aby się dostać do wody lub roślinności.

1.W niektórych krajach, mrówki i ich larwy są spożywane jako przysmak. Jaja dwóch gatunków mrówek są stosowane w meksykańskiej kuchni jako specjalność o nazwie "escamoles". Jaja są uważane za formę owadów owadziego kawioru.

Zródło: http://list25.com/25-awesome-facts-about-ants-you-probably-didnt-know/4/

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Copyright © 2016 www.nazwa.pl Sklepicom - sklepy internetowe